23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Electronic Supply

Terma hjemsender 25 medarbejdere

Budgetballaden i USA trækker tråde helt til Grenå, hvor Terma må hjemsende medarbejdere.

Toldbehandlingen er gået i stå i USA som en følge af budgetballaden. Derfor mangler Terma råvarer til at kunne producere flydele, og virksomheden må sende 25 ansatte hjem. Det skriver Randers Amtsavis.

På fabrikken i Grenå mangler man kulfiber, som bruges i flyindustrien. Og den findes kun én leverandør, der er godkendt til at levere det manglende materiale, så virksomheden kan ikke skaffe materialerne andetsteds, skriver Randers Amtsavis.

- Det er en ærgerlig situation, men jeg har netop hørt, at der er en løsning lige om hjørnet. De materialer, vi mangler i Grenaa, skulle nu være tolddeklareret og på vej til Grenaa, så vi regner med at have alle hjemsendte tilbage på job i starten af næste uge, siger kommunikationschef Kasper Rasmussen fra Terma til Randers Amtavis.

Terma håber derfor, at de ansatte kan nøjes med én uges hjemsendelse. Hjemsendelsen af medarbejderne betragtes i det arbejdsretslige system som en såkaldt force majeure-situation, skriver Randers Amtsavis.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.079