Direktøren havde for vane kun at ansætte gifte mænd på sin fabrik. Det forargede en lokal kvinde, der en dag ringede til direktøren, og spurgte:
- Hvordan kan det være, du kun ansætter gifte mænd? Er det fordi, du mener, kvinder er dummere, svagere og mere krakilske end mænd?
Annonce- Overhovedet ikke, svarede direktøren, og fortsatte:
- Det er fordi, vores ansatte altid adlyder ordrer, er vant til at blive herset med, ved hvornår de skal holde mund og ikke surmuler, når jeg skælder dem ud.
AnnonceKender du en sjov historie eller en god vittighed?Electronic Supply opfordrer alle læsere til at sende vittige – gerne brancherelaterede – historier og indslag til redaktionen.
AnnonceTip os via
med ”Ugens Grin” i emnefeltet. Bliver dit bidrag udvalgt, kommer det med i mandagens nyhedsbrev sammen med dit navn og et link til din virksomhed.
AnnonceLæs flere ugens grinDirektør med mod og mandshjerte
Apropros konsulenter
Religiøs byggekrise
Forskellen på chef og medarbejder
Skræmmende statistik
En våd jul
Julefrokost med rod i bh'en Annonce
Et heldigt valg
Hemmeligheden bag succesen
Go' sælger