Derfor var det også naturligt for ham at tænke ud af boksen, da han for et par år siden selv tegnede sit og familiens nye hus i Horsens. Materialer og farver skulle afstemmes, og derfor valgte han en speciel type afbryderserie, der skulle understrege husets indretning og fremhæves på grund af afbryderseriens unikt flotte design.
I egenskab af projektleder i et stort arkitektfirma er Kennet Skov grundigt inde i mulighederne og udvalget af materialer – herunder elkomponenter – til større erhvervsbyggerier. Da familien for et par år siden skulle bygge nyt hus, var Kennet da heller ikke i tvivl om, at han – fremfor traditionelle, anonyme hvide afbrydere – foretrak at vælge blandt den brede palette af muligheder, moderne afbryder-serier baseret på europamateriellet tilbyder.
”Hvorfor vælge en anonym hvid afbryder, når man i f.eks. Berkers afbryderserier kan få spændende farver og materialer, som giver husets indre lige det ekstra pift? Jeg har valgt Berkers R.1 serie i sort og hvid med indbygget lysdæmper, fordi jeg synes den er superfed og passer perfekt ind i vores design” udtaler Kennet.