23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Electronic Supply
Annonce
Annonce

Robotvirksomhed går konkurs - nu flokkes køberne

Robotproducenten Rope Robotics er løbet tør for penge, men virksomheden var så tæt på at lancere sin reparationsrobot til vindmøllevinger, at der er mange interesserede købere, siger kurator 
Annonce

Kassen er tom hos Rope Robotics fra Aarhus, der ellers havde gjort sig klar til at lancere sin "kravle"-robot til det kommercielle marked i slutningen af året.

Robotten BR-8 kan kravle op og ned af vindmøllevinger og udføre reparationer samt, som industriklatrere ellers normalt udfører. Men den 28. april blev virksomheden taget under konkursbehandling

Annonce

- Rope Robotics er en udviklingsvirksomhed, og det kræver nogle midler. Så mit gæt er, at de er løbet tør for midler, selvom det virker til, at de var meget tæt på at nå målet, siger kurator og advokat Peter Buttenschøn.

Annonce

Og netop fordi Rope Robotics var så tæt på at lancere robotten kommercielt, har kurator allerede fået henvendelser fra flere interesserede købere.

- Der har været en ret stor interesse fra nogen spændende, potentielle købere. En ganske pæn interesse vil jeg faktisk sig. Så jeg er optimistisk omkring, at der er en chance for, at de kan blive opkøbt, siger Peter Buttenschøn.

Annonce

Rope Robotics har 20 ansatte og havde i det seneste offentliggjorte regnskabsår, 2020/21, en bruttofortjeneste på 3,6 millioner kroner og et resultat af primær drift på -6,3 millioner kroner. Årets resultat for 2020/21 lød på -4,9 millioner kroner.

Annonce

Electronic Supplys søstermedie Jern og Maskinindustrien har tidligere besøgt Rope Robotics, du kan læse mere om virksomheden her.

Annonce
Se nøgletal for: {{ company.name }}
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.094|instance-web03