23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Electronic Supply
Annonce
Annonce

Mobiltelefoner får indbygget navigation

Mobilfabrikanterne kan godt begynde at glæde sig. Svenske ingeniører fra Infineon har udviklet en GPS-chip, der er så lille, at den kan indbygges i fremtidens mobiltelefoner.
Annonce

Svenske ingeniører fra Infineon har udviklet en GPS-chip, der er så lille, at den kan passe ind i en mobiltelefon. Det skriver Nyteknik.se

Og det var da også målet med udviklingsarbejdet, at den nye chip skulle imødekomme efterspørgslen på navigationsløsninger på mobiltelefoner og andre håndholdte apparater.

Annonce

Den lille nye chip, kaldet Hammerhead 2, måler 3,79 x 3,59 mm og har indbygget navigationsfunktioner som lokalisering af nødopkald, ruteplanlægning, trafikinformation i realtid, adressesøgning, find-en-ven og tungere funktioner til vognmænd og taxacentraler, skriver nyhedstjenesten.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.047|instance-web04