23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Electronic Supply
Annonce
Annonce

Vodafone erobrer Indien

Mobilgiganten Vodafone er klar til at erobre Indien. Med nyerhvervede aktier for 109,2 mia. kr. i det indiske mobilselskab Hutchinson Essar satser Vodafone nu på vækst på de mere eksotiske mobilmarkeder.
Annonce

Vodafone vil med to tredjedele af aktiebeholdningen i det indiske mobilselskab Hutchinson Essar vækste på det indiske marked. Meldingen om nyerhvervelsen blev positivt modtaget af Vodafones investorer, der tror på selskabets nye vækststrategi. Det skriver dagbladet Børsen i dag.

Annonce

Det er efterhånden svært at kapre markedsandele i Vesteuropa og Japan, for her er andelen af indbyggere med mobiltelefoniabonnement nær 100 pct. I Danmark ligger denne kvotient endda lidt over 100 pct., da flere har flere mobiltelefoner.

Annonce

Derfor vil Vodafone nu bevæge sig ind på de mere eksotiske mobilmarkeder, så som Indien. Her har kun 13 pct. af befolkningen et mobilabonnement, og med Essar som landets fjerdestørste mobilselskab med en markedsandel på 16,4 ser strategien lovende ud.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.047|instance-web04