23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Electronic Supply

Dansk chipproducent skifter navn

Ignis Photonyx er tilbage til sit oprindelige navn

Den kinesiskejede producent af optiske chips Accelink Danmark skifter navn til Ignis Photonyx.

Det oplyser Birkerød-virksomheden i en pressemeddelelse.

Virksomheden er oprindeligt stiftet under det nye navn i 1992, men efter et frasalg til kinesiske Accelink Technologies i 2013, blev navnet ændret. At man nu er tilbage til det oprindelige danske selskabs navn skyldes, at man fremover i højere grad skal operere i egen ret:

- Det faktum, at vi råder over både udvikling og produktion her i Danmark, giver os særligt gunstige betingelser for at udvikle produkter og løsninger, der er tilpasset markedets krav og forventninger, samtidig med at vi stadig kan levere produkter til vores moderselskab, udtaler CEO Benny Jensen, der har stået i spidsen for virksomheden siden i fjor.

Ignis Photonyx er blev oprindeligt stiftet på baggrund af et samarbejde mellem fiberkabel-producenten NTK og DTU. Selskabet fremstiller optiske chips, der bruges inden for telekommunikation og datacentre.

Teknologien består af optiske komponenter på silicium-wafers, og der er tale om både standardprodukter og kundetilpasse løsninger.

Da Accelink i sin tid opkøbt Ignis Photonyx var den kinesiske gigant med afstand virksomhedens største kunde. Efter navneskiftet vil Ignis fortsat levere til moderselskabet, men fremover vil man i højere grad satse på også at levere til andre kunder på det globale marked.

Selskabet omsatte i 2024 for knap 73 millioner kroner med en bundlinje på 3 millioner kroner. Der er 51 ansatte på lønningslisten.

Moderselskabet Accelink Technologies er en international leverandør af moduler til tele- og datakommunikation. Virksomheden omsatte i fjor for over 7 milliarder kroner.

Det har i skrivende stund ikke været muligt at få en uddybende kommentar fra Benny Jensen.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.026