Forsvarsvirksomheden Terma har indgået sin hidtil største rumkontrakt med den tyske rumfartsvirksomhed OHB System AG. Aftalen omfatter levering af nøglekomponenter til LISA-missionen under European Space Agency’s (ESA), som efter planen skal opsendes i 2035.
Danskerne skal levere avancerede strømforsyningsenheder, der skal sikre stabil og effektiv energiforsyning til de tre satellitter, som tilsammen udgør LISA-observatoriet. Systemerne fordeler strøm til missionens videnskabelige instrumenter og øvrige systemer, samtidig med at de reducerer energitab og øger satellitternes samlede driftsstabilitet.
Det oplyser Terma i en pressemeddelelse.
- LISA er et kvantespring for videnskaben og for Europa. Med vores fly-elektriske kraftsystemer og omfattende testløsninger kan OHB, TAS (en stor europæisk rumfartsvirksomhed, red.) og ESA regne med pålidelig ydeevne, når det gælder, siger Günther Lackner, Senior Vice President, Space, Terma.
Terma udvikler og producerer bl.a. testudstyr til satellitter og rumsonder, og radar- og kommandosystemer for marinefartøjer, fly og helikoptere.
LISA bliver det første rumobservatorium, der kan måle gravitationsbølger, bittesmå krusninger i rumtiden, som opstår ved voldsomme kosmiske begivenheder, fx når supermassive sorte huller. gigantiske sorte huller i galaksers centrum, kolliderer.
Missionen består af tre satellitter, der flyver 2,5 millioner kilometer fra hinanden, forbundet af lasere, som kan registrere bevægelser mindre end bredden af et atom.
Derudover skal Terma udvikle og levere seks specialiserede testløsninger, som anvendes på jorden til at afprøve og verificere satellitternes funktioner, inden de sendes i rummet. Testsystemerne simulerer de krævende forhold i rummet og kontrollerer, at alle strøm-, data- og kommunikationsforbindelser fungerer korrekt. Denne omfattende testfase skal sikre, at eventuelle fejl opdages og løses på jorden – ikke i kredsløb.
Terma er hovedsageligt ejet af den danske Thomas B. Thrige Fonden, og beskæftiger omkring 1000 mennesker.
- Vores partnerskab med Terma afspejler en konsekvent arv i at realisere komplekse og krævende systemer til videnskabelige missioner. LISA kræver kompromisløs pålidelighed, og det leverer Terma. Sammen muliggør vi en mission, der vil ændre vores forståelse af universet, siger Andrea Sacchetti, Director Science, OHB.
De danske leverancer omfatter både fly-elektriske systemer og et sæt af seks testanlæg.