23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Electronic Supply
Annonce
Annonce

Oprustning giver efterspørgsel: Satellitproducent åbner forsvars-ben

Flere og flere lande vil købe hele end-to-end-løsninger til rum- og forsvarsformål, og det vil satellitvirksomheden Gomspace imødekommende
Annonce

Gomspaces forretning vokser og vokser, og det vil man også snart kunne se på de indre linjer.

Satellitproducenten fra Aalborg er i færd med at lancere to spritnye forretningsområder, der skal bidrage til at fortsætte den vækst, der indtil videre toppede med 72 procent omsætningsfremgang i 2025.

Annonce

Det første nye område kommer til at gå under navnet national and defense solutions. Kort fortalt indebærer det leverancer af komplekse satellitovervågningssystemer til forsvarskunder verden over. Men i modsætning til Gomspaces nuværende kontraktforretning er der ikke blot tale om enkelte satellitter.

– Det her område handler om mere end at sælge en enkelt satellit. Nu tager vi skridtet videre og vil lave flere end-to-end-løsninger. Det vil sige, at vi tilbyder kunden en hel løsning omkring satellitterne. Det er ikke nødvendigvis noget vi selv skal lave, men vi laver partnerskaber, der understøtter de dele i løsningen, som vi ikke selv har, siger Carsten Drachmann, der er CEO i Gomspace.

Annonce

De øvrige dele af leverancerne - foruden satellitter - kan indebære løsninger til processering af det indsamlede data, eksempelvis analyse af de radarsignaler der bliver opsamlet omkring monitorering af skibe. Det kan også indebære opbygning af et kontrolcenter til overvågning eller uddannelse af kundens medarbejdere i at anvende teknologien i rummet til forsvarsformål.

Han fortæller, at netop fokus på dette område sker som følge af den generelle oprustning i forsvarsbudgetter verden over, hvor investeringer i rum-teknologi i højere grad bliver en integreret del af forsvaret.

Annonce

Kompleks teknologi

Det andet nye forretningsområde i den 235 mand store organisation kommer til at gå under navnet advanced missions og er ifølge Carsten Drachmann "lidt mere teknologisk langhåret".

Området indebærer leverancer til eksempelvis månemissioner, mens der også skal udvikles satellitter inden for VLEO (very low earth orbit)-området, som er en teknologi, der bruges til satellitter, der kredser tættere på jorden end selskabets øvrige produkter. Teknologien kan f.eks. give bedre billedopløsning med et mindre kamera.

De to primære forretningsområder i dag er kontraktforretningen, hvor Gomspace sælger enkelte satellitter på bestilling, samt produktforretningen, der sælger specifikke dele af indmaden til kunder, der selv bygger produkterne. Desuden har virksomheden et mindre ben dedikeret til interessevaretagelse i det nordamerikanske marked.

Annonce

Carsten Drachmann fortæller, at der kan komme nyansættelser som følge af etableringen af nye enheder i Gomspace, men mange af de ansatte vil også blive flyttet internt.

Han henviser desuden til, at virksomhedens samlede antal ansatte fra slutningen af 2024 til slut-2025 er vokset fra 176 til 235 - omregnet til fuldtidsstillinger er tallet gået fra 142 til 185.

Desuden vil der komme nyansættelser inden for blandt andet salg rundt om i verden, som Carsten Drachmann fortalte i forbindelse med offentliggørelsen af 2025-tallene.

Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.078|