23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Electronic Supply
Annonce
Annonce

Terma-CFO: Vi forsøger at holde os ved jorden

Finansdirektør Per Thiesen siger, at en voksende ordrebeholdning giver Terma plads til at investere i nye teknologier og udvide kapaciteten
Annonce

På trods af rekordresultater har Terma tænkt sig at holde fødderne på jorden.

Det er den klare melding fra finansdirektør Per Thiesen efter offentliggørelsen af ​​Termas årsrapport for 2025/2026 fredag.

Rapporten var præget af kraftig global efterspørgsel efter avancerede forsvars- og kritiske infrastrukturløsninger, der leverede rekord resultater.

Annonce

- Vi er selvfølgelig både glade og stolte over de resultater, der præsenteres i dag. Når det er sagt, er vi meget opmærksomme på, at vi opererer i en sektor, der oplever ekstraordinær vækst. Vi kommer ikke til at hvile på laurbærrene, siger Per Thiesen.

Stærk robusthed

Blandt rapportens mest markante tal er ordrebeholdningen, der nåede op på 6,9 mia. kr. ved slutningen af året.

- Det er en markant stigning, og vi forventer fortsat at nå relativt høje niveauer. Det giver os en robusthed, som i mange henseender er vigtigere end faktisk overskud og pengestrøm, siger Thiesen.

Ifølge finansdirektøren giver den voksende ordrebeholdning Terma både selvtillid og økonomiske muskler til at investere i både virksomheden og nye teknologier.

Annonce

- Målet er at være så rustet til fremtiden som muligt.

Thiesen peger på Termas opkøb af OSL Technologies i november som et eksempel på den strategi.

Det britiske selskab har specialiseret sig i kontra-drone-sikkerheds- og sikkerhedssystemer og har etableret en stærk position i Norge, hvor det understøtter beskyttelsen af ​​militære luftbaser.

- OSL er en kommerciel succes, som vi har tænkt os at udbygge, og som vil være med til at udvikle vores forretning i de kommende år, siger Thiesen.

Evne til at skalere

Årsregnskabet viste desuden en stigning på 40 procent i pengestrømmen.

På spørgsmålet om, hvorvidt det afspejler en stærkere lønsomhed eller blot større mængder, der strømmer gennem forretningen, understreger Thiesen igen behovet for perspektiv.

Annonce

- Vi forsøger at holde os på jorden ved Terma, siger han.

- Meget af det, man ser i pengestrømmen, er resultatet af vores evne til at skalere forretningen. Vi ser ikke væsentligt højere marginer. Tværtimod kommer forbedringen af ​​vores evne til at optimere arbejdskapitalen og samarbejdet på tværs af koncernen.

- For første gang ser vi en positiv udvikling på tværs af alle vores forretningsområder, herunder civile segmenter såsom rumfart. En årsag er, at definitionen af ​​forsvarsindustrien udvider sig til tilstødende sektorer, siger Thiesen.

Skifte mod Europa

Som mange europæiske forsvarsvirksomheder har Terma i stigende grad flyttet sit fokus mod Europa, selvom USA fortsat er et strategisk vigtigt marked.

Annonce

Mere end 90 procent af virksomhedens omsætning stammer uden for Danmark.

Thiesen ser et betydeligt vækstpotentiale i Europa, men også et betydeligt ansvar. Han peger på en branche, hvor mange af de største europæiske hovedentreprenører reelt er "lukket for succes".

Som et resultat hævder han, at mindre virksomheder som Terma har en vigtig rolle at spille i Europas forsvarsindustrielle ekspansion.

- Vi kan bidrage på områder som kontradronekapaciteter og lignende teknologier, siger han:

- Det ser jeg som en forpligtelse.

TERMA A/S
Regnskabsår 2025/26 2024/25 2023/24
Valuta mio. DKK mio. DKK mio. DKK
Nettoomsætning 3381 2883 2633
Resultat af primær drift 359 313 228
Årets resultat 238 222 155
Balancestatus 5348 4103 3006
Egenkapital 1949 1889 1046
Antal ansatte 2099 1818 1704
Kilde: Terma
Annonce

Se nøgletal for: {{ company.name }}
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.016|