Det lyder som fremtidsfantasi, når Elon Musk og hans rumkoncern, Spacex, taler om, at bygge store datacentre til brug for kunstig intelligens i rummet.
Det er det dog ikke, slog Musk mandag fast.
Ideen er besnærende med to åbenlyse fordele, nemlig en billig energiforsyning fra solens stråler og en billig afkøling fra rummet, der normalt ellers kræver masser af udstyr og energi.
AnnonceMen store servere, som svæver rundt i kredsløb om jorden? Kan man det?
Og ja, det kan man faktisk allerede, mener verdens rigeste person.
- En del af det, vi gerne vil formidle her, er, at der ikke er behov for en eller anden form for magi, som ikke findes, lød det ifølge Reuters mandag fra Elon Musk i en videodiskussion på Spacex' hjemmeside.
Annonce- Meget af det her er teknologi, vi allerede har udviklet til Starlink V3-satellitterne. Vi mener ikke, at det er et super svært problem sammenlignet med de ting, vi allerede gør.
Musk, som er topchef i både Tesla og Spacex, pegede i præsentationen på, at den første AI-satellit kunne skabe 120 kilowatt i vedvarende computerkraft, hvilket næsten ville kunne drive et serverrack med Nvidias mest avancerede chipsæt GB300.
AnnonceStarlink, som ejes af Spacex, har ifølge børsprospektet allerede 9600 satellitter i kredsløb om jorden.
Spacex er ved at blive børsnoteret med en forventet første handelsdag på fredag. Koncernen har droppet tanken om at udbyde sine aktier i et kursinterval, men har allerede fastsat prisen til 135 dollar stykket.
Det vil i givet fald give Spacex en markedsværdi på 1770 mia. dollar.
AnnonceDet er planen, at der skal sælges nye aktier for 75 mia. dollar.
Både markedsværdien og den planlagte kapitalrejsning vil, hvis målet nås, være verdensrekorder.
Udover at sende raketter ud i rummet og at eje Starlink har Spacex efter en fusion tidligere i år også xAI, der ejer det sociale medie X, det tidligere Twitter, og som udvikler og sælger store sprogmodeller, altså kunstig intelligens.
Annonce.\\˙ MarketWire