23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Electronic Supply
Annonce
Annonce

Mads Nipper bliver formand for dansk dronevirksomhed

Den tidligere topchef i Grundfos og Ørsted skal bruge sin industrielle erfaring hos Umag Solutions, der udvikler teknologi til at finde miner og bomber
Annonce

Mads Nipper er tiltrådt som bestyrelsesformand i Umag Solutions, efter at kapitalfonden Bridgepoint Group har overtaget dronevirksomheden. Det skriver Finans.

Den tidligere Grundfos- og Ørsted-topchef har siden maj været tilknyttet Bridgepoints rådgivningspanel og deltog i processen omkring opkøbet. Han ser store muligheder i at kombinere dansk teknologi med forsvarsindustriens voksende efterspørgsel.

Annonce

- Der er utrolig store muligheder for innovative virksomheder i forsvarsindustrien, hvor Danmark har enormt stort potentiale. Så er det også attraktivt rent kommercielt at det er en industri i kraftig vækst og som er så vigtig for vores industripolitik, siger Mads Nipper til Finans.

Annonce

Umag Solutions udvikler AI-baseret software, som ved hjælp af droner kan lokalisere miner og bomber på land og i vand. Nipper peger på sin industrielle erfaring fra især Grundfos som et bidrag til virksomheden og udelukker ikke flere bestyrelsesposter i forsvarsindustrien.

Annonce
Annonce
Annonce
Se nøgletal for: {{ company.name }}
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.016|