23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Electronic Supply
Annonce
Annonce

LG Philips laver bøjelig skærm

Med en patentansøgning på en ny olie- og vandbaseret skærm har LG Philips taget endnu et skridt mod fremtiden.
Annonce

Selv om der endnu vil gå en del år, inden den nye OLED-skærm vil nå forbrugerne, har producenten ingen problemer med at se perspektiverne i den. Det skriver E24.se.

Ved at basere skærmen på olie og vand i stedet for plastic kan man reducere varmestrålingen betydeligt. Det betyder igen, at produkterne kan fremstilles både billigere og bedre, end det er tilfældet i dag.

Annonce

Et andet perspektiv i den nye skærm er, at den vli blive langt mere fleksibel end nutidens fladskærme. For eksempel vil det blive muligt at bøje skærmen, hvilket åbner helt nye muligheder for brugen. I fremtiden kan man således forestille sig, at morgenavisen kan leveres på en bøjelig skærm.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.031|