Høj vækst er ikke noget særsyn for indehaver Jacob Wolff-Petersen og Steelseries. I hvert fald har vækstraterne i de seneste år været nærmest eventyragtige. I 2005 voksede virksomheden med 95 %, og sidste år blev det til en vækst på 43 %. Og står det til indehaveren, skal væksten ikke stoppe her. Det skriver Erhvervsbladet.
- Vi har meget online-salg, men den store afsætning får vi i butikkerne, så nu satser vi hårdt på at komme bredere ud i blandt andet USA og England, udtaler Jacob Wolff-Petersen til Erhvervsbladet.
Målet er at nå en omsætning på 75 mio. kr. i år, 150 mio. kr. næste år og 300 mio. kr. i 2009.
Steelseries udvikler og sælger blandt andet musemåtter, headset og tastaturer, og kunderne findes blandt andet inden for computerspilsentusiaster, der generelt stiller høje krav til deres udstyr.