23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Electronic Supply
Annonce
Annonce

Rovsing samler kræfter til vækst

2,5 mio. kr. er allerede sikret i en forestående aktieemission, og den danske leverandør til rumfartsindustrien håber at hente 5,1 mio. kr.
Annonce

SSBV-Rovsing planlægger at gennemføre en rettet emission af nye aktier med et forventet provenu på mellem 2,5 og 5,1 mio. kr. De 2,5 mio. kr. er allerede tegnet, oplyser SSBV-Rovsing i en meddelelse til børsen.

Baggrunden for emissionen er et ønske om at styrke selskabets kapitalgrundlag, så der er basis for den forventede vækst. Det kræver en stærkere finansiel base, end Rovsing har i dag.

Annonce

Selskabets tre største aktionærer, Satelite Pension B.V., Christian Rovsing A/S og Søren A. Rasmussen ApS har allerede tegnet aktier for samlet 1,742 mio. kr. Derudover er der mundtlige og skriftlige tilsagn for i alt 800.000 kr.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.095|