Det omstridte system går under navnet DACCIS (Danish Army Command, Control and Information System) og har været under udvikling i de sidste tre år. Nu har Forsvarets Materieltjeneste imidlertid opsagt kontrakten med leverandøren Saab og forlangt 143 mio. kr. af de svenske producenter.
- Saab og FMT har under forhandlinger om en tillægsaftale haft forskellige opfattelser af forudsætninger og indhold, men det er Saabs opfattelse, at en tillægsaftale nu kan tegnes i overensstemmelse med FMT’s ønskemål, og at udviklingen dermed også kan fortsætte i dialog med FMT. Saab mener ikke, at forudsætningerne er der for at opsige aftalen, skriver den svenske koncern i en pressemeddelelse.
Hos Forsvarets Materieltjeneste mener man til gengæld ikke, at Saab har levet op til sine forpligtelser i kontrakten.
- Forsvaret har forhandlet med det svenske firma, Saab, om leveringen af en udgave af systemet klar til brug for forsvarets styrker, som er indsat i internationale missioner inden udgangen af 2008. Det har ikke været muligt. Derfor er beslutningen truffet, skriver Forsvaret på sin hjemmeside.