23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Electronic Supply
Annonce
Annonce

El-firma slår sig på elektronik.

Stort potentiale i nordfynsk niche-produkt. El-firmaet Kappedrup fylder et hul i markedet med en mobil adgangskontrol til skibe, boreplatforme og byggepladser.
Annonce

En henvendelse fra rederiet A2Sea blev startskuddet til et nyt arbejdsområde for det nordfynske el- og vvs-firma Kappedrup. Det skriver Fyens Stiftstidende.

Rederiet ønskede et mobilt adgangskontrolsystem, og da det ikke var til at finde på markedet, valgte Kappendrup selv at udvikle et system. Det går under navnet site-control og ligner den slags tælleapparat man kender fra forlystelsesparker og fodboldstadions.

Annonce

Softwaren til den mobile adgangskontrol samarbejder Kappendrup med odenseanske Calwin om.

Mulighed for løbende udvikling

Netop koblingen af tælleapparatet med et computersystem giver adgang til en lang række muligheder. For at få adgang skal man scanne et kort, når man går gennem tælleren. Det giver kontrol og overblik over, hvem der er på og tilsvarende har forladt stedet.

Annonce

Særligt opbygningen, hvor man kan tilføre flere funktioner løbende er et stort plus ved systemet, forklarer Thomas Sandberg, project manager i A2Sea, til Fyens Stiftstidende.

Ud over skibe kan systemet også anvendes på boreplatforme, indhegnede byggepladser og andre steder, hvor man ønsker kontrol og overblik over, hvem der er på og har adgang til stedet.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.078|