23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Electronic Supply
Annonce
Annonce

Sag om B&Os frasalg droppet

B&Os frasalg af Automotive-divisionen til Harman bliver ikke længere undersøgt at de britiske konkurrencemyndigheder.
Annonce

Siden juli har de britiske konkurrencemyndigheder, Competition and Markets Authority, set nærmere på amerikanske Harman Internationals køb af B&Os Autimotive-division.

Baggrunden for undersøgelsen var, hvorvidt købet ville svække konkurrencen på markedet i Storbritannien.

Annonce

Konkurrencemyndighederne har efter en vurdering af opkøbet valgt at droppe undersøgelsen. Det oplyser Competition and Markets Authority i en pressemeddelelse.

Annonce

B&O meddelte sidst i marts, at man solgte automotive-forretningen til Harman International. Salget indbragte dels en betaling på cirka 1.170 mio. kr., dels fremtidige licensbetalinger med årlige minimumsbetalinger og en licensbetaling pr. enhed i minimum 20 år.

Annonce
Læs mere:Milliardfrasalg i B&O Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.063|