23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Electronic Supply
Annonce
Annonce

Resultatfremgang for Flextronics

Det seneste årsregnskab fra elektronikkoncernen Flextronics International Denmark A/S i Skive viser en fremgang i driftsresultatet, mens nettoomsætningen er gået tilbage.
Annonce

Flextronics har måttet indkassere en tilbagegang i nettoomsætningen i det seneste årsregnskab, idet denne er endt på 396,6 mio. kr., hvilket skal sammenholdes med 427,1 mio. kr. året før.

Selskabets omsætning er faldende i forhold til forrige regnskabsår, dels på grund af udflytning af produktion til andre Flextronics enheder, dels som følge af afmatning i enkelte kunders efterspørgsel. Flextronics har desuden i regnskabsåret opstartet produktion på nye kunder, hvilket har påvirket omsætningen i positiv retning.

Annonce

Den samlede udvikling i selskabets omsætning er dog ikke tilfredsstillende.

Årets driftsresultat er derimod gået frem sammenlignet med sidste år, idet det endte på godt 5,8 mio. kr.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Kilde: Flextronics International Denmark A/S

Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.125|