Selskabets nettoomsætning blev 127,9 mio. kr. i første halvår 2008 mod 84,0 mio. kr. i samme periode 2007, svarende til en stigning på 52,3 %. Resultatet af primær drift (EBIT) blev på 30,4 mio. kr. mod 26,2 mio. kr. i samme periode 2007. Selskabet realiserede i første halvår 2008 et overskud før skat på 28,0 mio. kr. mod et overskud før skat på 25,4 mio. kr. i samme periode 2007. Ledelsen betegner halvårsresultatet som tilfredsstillende.
- Fremgangen skyldes en kombination af øget volumen og højere salgspriser pr. enhed. Væksten er hovedsageligt sket ved øget afsætning til større eksisterende kunder inden for float zone markedet, konstaterer Topsil i sit regnskab.
Derudover har virksomheden også fokuseret på optimering af den daglige drift af forretningen. I perioden er der arbejdet med indførelse af forbedret teknik ved bearbejdningsprocesserne af råsilicium, og der er installeret nyt udstyr, som skal sikre et mere ensartet luft- og arbejdsmiljø.
Selskabet fastholder forventningerne for omsætningen i 2008 i niveauet 220-240 mio. kr. og et resultat før skat i niveauet 50-60 mio. kr.
