23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Electronic Supply
Annonce
Annonce

Medicom solgt til amerikanere

Maj Invest Equity sælger sine aktier i Medicom Innovation Partner.
Annonce

Medicom, det tidligere Bang & Olufsen Medicom, er blevet solgt til amerikanske Phillips-Medisize. Efter salget vil det stadig være administrerende direktør Morten Nielsen og Medicoms nuværende ledelsesteam, der står i spidsen for firmaet.

Med opkøbet styrker Phillips-Medisize og Medicom sin position. Samlet har det nye firma over 500 ingeniører fordelt på designcentre i USA, Holland, England, Kina og Struer.

Annonce

Medicom udvikler og producerer unikke produktløsninger inden for medicinsk udstyr med fokus på design, brugervenlighed, funktionalitet og sikkerhed på vegne af ledende globale medicinalfirmaer. Phillips-Medisize har hovedkontor i Hudson, USA og er en global førende producent af medicinsk udstyr.

- Medicoms imponerende løsninger, 25 års erfaring og over 100 state-of-the-art teknologi acceleratorer kombineret med Phillips-Medisize’s størrelse inden for design to manufacturing af høj- og lavvolumen medicin leveringssystemer vil give vores kunder end-to-end integrerede serviceløsninger, der øger speed to market, udtaler Matt Jennings, bestyrelsesformand, CEO og president i Phillips-Medisize.

Annonce
Den ideelle køber

Maj Invest Equity investerede i Medicom i 2007 og har siden da været en aktiv majoritetsejer, der har bidraget til Medicoms succes på markedet for medicinsk udstyr. Medicom skiftede sidste år navn fra Bang & Olufsen Medicom til Medicom Innovation Partner i forbindelse med, at B&O endegyldigt blev købt ud.

Annonce

- Vi har været meget imponerede over Medicoms rejse og det kommercielle fokus, som det stærke ledelsesteam har haft. Vi er tilfredse med resultatet af vores investering i Medicom. Phillips-Medisize er en ideel fremtidig ejer, der kan løfte det stærke momentum yderligere og samtidig være et godt sted for Medicoms medarbejdere og kunder, udtaler Mads Andersen, partner i Maj Invest.

Annonce

Handelsprisen er ikke oplyst.

Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.078|instance-web03