23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Electronic Supply
Annonce
Annonce

Norge skal huse Microsofts udvikling

Microsoft går i flyttetanker. Helt præcist er det koncernens udviklingscenter for virksomhedssøgninger, der skal have nye rammer.
Annonce

Den norske søge-virksomhed Fast Search & Transfer, som Microsoft købte tidligere på året, skal efter alt at dømme huse Microsofts udviklingskontor.

- Vi får nu et betydeligt søge-laboratorium i Norge, som gør Norge til vores globale centrum for erhvervs-søgninger. Det er gode folk her, det er et godt selskab, vi har købt os, og jeg er beæret, lyder det fra Steve Ballmer ifølge Computerworld.

Annonce

Omdrejningspunktet for det nye udviklingskontor bliver faciliteterne i den norske hovedstad, Oso. Derudover er det planer om at udvide medarbejderstaben, der dels vil få plads i Oslo, og dels i virksomhedens afdelinger i Trondheim og Tromsø.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Kilde: Computerworld

Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.094|instance-web04