23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Electronic Supply
Annonce
Annonce

Solen skinner på Syddanmark

Den sydlige del af Jylland er ved at udvikle sig til primusmotor inden for solcelleindustrien i Danmark. Dermed er der udsigt til hundredvis af nye arbejdspladser i regionen.
Annonce

Danfoss Solar Inverters, Linak og Sunsil, der alle har base i den sydlige del af Danmark siger samstemmende at der er markant vækst inden for solcellemarkedet.

- Vi vil i top fem globalt og have en milliardomsætning inden år 2015, siger direktør Henrik Raunkjær, Danfoss Solar Inverters til Jydske Vestkysten.

Annonce

Danfoss Solar Inverters har på to år fået medarbejderstaben op på 150. Sunsil forventer at kunne matche det tempo, idet de forventer at kunne skabe 200 job inden for et kort årrække, skriver avisen.

Annonce

Linak, der fremstiller små el-motorer, der kan tippe solcellerne, har netop fået sit store gennembrud i Tyskland, idet de for nylig er blevet leverandør til den tyske solcelleproducent, Lorenz.

Annonce
Annonce
Annonce

Kilde: Jydske Vestkysten

Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.11|