23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Electronic Supply

HI-messen fastholder højt besøgstal

Med 706 udstillere og et besøgstal på 20.453 fastholdt HI-messen niveauet fra seneste messe i 2017, hvor 20.787 gik gennem tælleapparaterne.

Hos ledelsen i MCH er der stor glæde over besøgstallet og messen har fået en række positive tilkendegivelser. Georg Sørensen, administrerende direktør i MCH, takker de mange brancheforeninger og -organisationer, der har bidraget til messens faglige program, og de flere end 700 udstillere for at præsentere det ypperste, som dansk industri har at byde på.

- Årets HI-messe bekræfter den meget stærke synergi mellem udstilling og konferencer, og det glæder mig, at vi igen har fået mulighed for at sætte den personlige ramme for udstillernes forretning og de besøgendes faglighed, siger Georg Sørensen, der ser de mange positive tilkendegivelser som både en bekræftelse af behovet for industriens personlige mødested på en faglig platform og en forpligtelse:

- Vi vil fortsat gøre os umage for i takt med tiden at udvikle HI-messen - og messen som medie - for at forblive det professionelle mødested, hvor den personlige relation styrker muligheden for gode idéer, løsninger, salg og samarbejde, siger han.

HI-messen finder næste gang sted 5.-7. oktober 2021.

Fik du læst alle vores artikler om HI-messen:

HI 2019 er i gang

Vinderen af Dira Automatiseringsprisen er…

BILLEDSERIE: Folk flokkes til HI-messen

Hvordan går det med standardiseringen i vindmølleindustrien?

Århusiansk virksomhed vandt nystiftet bæredygtighedspris

Maskine solgt på HI's første dag

HI 2019: Protech kaster sig ud i metalprint

BILLEDSERIE: Det kører på HI-messen

HI 2019: Tag et kig i krystalkuglen hos SMC

Lækre smagsprøver på HI-messe

Nu går KP kun efter fødevarekunderne

HI 2019: Egatec har fået et ekstra løft

BILLEDSERIE: HI 2019 lakker mod enden

Masser af metal og maskiner på HI

BREAKING
{{ article.headline }}
0.063