23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Electronic Supply

B&O atter ramt af corona-nedlukninger

Det har gennem længere tid været svært for B&O, der i seneste regnskabsår lavede 100 millioner kroner i underskud. Da lydgiganten tidligere på året nedjusterede forventningerne til netop det regnskab, lød det, at årsagen blandt andet skulle findes i corona-lockdowns.

Og selvom corona er et overstået kapitel i vores del af verden, så er Struer-virksomheden nu igen ramt af covid-19. Det skriver Børsen.

Mere præcist handler det om Kinas nedlukninger som følge af landets nultolerancepolitik over for corona. Overfor avisen lyder det fra B&O, at nedlukningerne ikke ligesom tidligere har konsekvens for produktionen og leverandørerne.

I stedet påvirker det salget.

- Derimod påvirker nedlukningerne forbrugeradfærden og trafikken i de butikker, der er ramt af nedlukninger – særligt i de store byer, udtaler B&Os kommunikationsdirektør, Jens Gamborg, til avisen.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.047