23948sdkhjf

Dronevirksomhed er gået konkurs

Den fynske dronevirksomhed Integra spyttede i 2018 sammen med en række andre investorer et stort millionbeløb i den fynske lufthavn Hans Christian Andersen Airport.

Dengang var det med henbik for at øge deres droneaktiviteter i lufthavnen, men det bliver der ikke længere mulighed for, for virksomheden er gået konkurs.

Det skriver TV 2 Fyn på baggrund af en konkursbegæring i Statstidende.

Kurator i konkursboet, Jan Bruun Jørgensen fortæller til lokalmediet, at det er virksomhedens ansatte, som har begæret virksomheden konkurs, fordi de ikke har fået deres penge.

- De har egentligt været tålmodige, da de ikke fik deres penge, fordi de var blevet fortalt, at der var et større projekt undervejs i Ghana. Men da der ikke skete noget, er tålmodigheden sluppet op, siger kuratoren til TV 2 Fyn.

Han fortæller videre, at de ansatte har indmeldt krav på 2,6 millioner kroner, mens de øvrige kreditorer har indmeldt krav for 4,8 millioner kroner, hvorfor de samlede krav lander på over 7 millioner kroner.

Indtil videre er der genereret cirka 300.000 til kreditorerne, hvoraf der efter afregning med advokaterne blot vil være i omegnen af 100.000 kroner tilbage.

Kommenter artiklen (1)
Tip redaktionen
Medlemmernes egne nyheder
Se alle medlemsnyheder
Mest læste
JOB i FOKUS
Gå til joboversigten
Seneste nyheder
Se seneste nyheder
Udvalgte artikler
Udvalgte nyheder fra forsiden
Vækstkomet tilbyder alle ansatte medejerskab: - Jeg håber, alle medarbejdere bliver millionærer
Gomspace får flere millioner for ESA-ordre
IoT-folk har ændret forretningsmodellen: - Vi lægger hånden på kogepladen
Ugens rokader: Nye ansigter hos Demant, GN og RTX
Fremgang til Danish Aerospace Company efter kommerciel rum-succes
Verdens første 3D-printede raket er blevet sendt afsted
Andre Nordiske Medier
Metal Supply DK
Energy Supply DK
Nordiske Medier DK

Send til en kollega

0.094