23948sdkhjf

Aarhusiansk batteriproducent kommer på danske hænder

Den aarhusianske batteriproducent Viridus er kommet på danske hænder.

Den danske iværksætter Jesper Lundqvist, der hidtil har været blandt virksomhedens investorer, har øget sin investering, så han nu er hovedaktionær i virksomheden, der blev startet som et joint venture mellem elcykelvirksomheden Promovec og kinesiske Greenway.

Det oplyser virksomheden i en pressemeddelelse.

Viridus producerer lithium-ion-batterier til primært elcykler, el-løbehjul og robotter, og den nye hovedaktionær ser stort potentiale i produktionen.

- Investeringen muliggør en videreudvikling af vores skandinaviske batteri-produktion, hvor der samarbejdes med de største producenter og kunder inden for mikromobilitet, så vi sammen kan skabe fremtidens brændstof. Ambitionen har fra starten af været at skabe et Skandinavisk batteri, og med denne investering er dette en realitet, siger Jesper Lundqvist.

Viridus startede i 2019 deres batteriproduktion i Aarhus, hvor de i dag producerer over 30.000 batterier årligt.

Virksomheden åbnede i 2022 en spritny fabrik i det nordlige Aarhus, der har en kapacitet på op til 200.000 enheder årligt.

Kommenter artiklen
Tip redaktionen
Medlemmernes egne nyheder
Se alle medlemsnyheder
Mest læste
JOB i FOKUS
Gå til joboversigten
Seneste nyheder
Se seneste nyheder
Udvalgte artikler
Udvalgte nyheder fra forsiden
Sackit rammer trecifret toplinje, men overskuddet er på skrump
Meew er gået konkurs
Sønderjyder vil indtage USA: - Vi er mere end fortrøstningsfulde
28 millioner kroner til stor forskningssatsning i droner
Lys-virksomhed henter ny CEO
Lemvig-virksomhed åbner ny fabrik i Kina: - Vi må ikke tøve
Andre Nordiske Medier
Metal Supply DK
Energy Supply DK
Nordiske Medier DK

Send til en kollega

0.14