Advanceret
Dette kursus er et videregående kursus i Solibri Office. Du vil opnå forudsætninger for at arbejde med en BIM model i forbindelse med kontrol af bygningen, ved anvendelse og tilpasning af de indbyggede regelsæt.
Vi gennemgår flere metoder for eksport at ifc modeller fra Revit og ser på, hvordan disse opsættes optimalt. Specielt arbejder vi med, hvordan vi eksporterer de ønskede parametre korrekt samt korrekt eksport at klassifikationer.
Endvidere arbejdes der med opsætning af informationsudtræk fra modellen og automatisk anvendelse af klassifikationer.
Målsætning
Efter kurset har du et udvidet kendskab til indbyggede regelsæt og du er i stand til at danne egne, tilpassede regelsæt. Desuden opnås bedre kendskb om eksport til IFC fra Revit. Du kan udtrække informationer og mængder på baggrund af egne templates.
Forudsætninger
Erfaring i grundlæggende brug af Solibri Office svarende til indholdet i Solibri Office Basis.
Sprog
Undervisningen foregår på dansk. Ligesom kursusmaterialet er på dansk.
Varighed
1 dag.
Hovedpunkter
På kurset vil der bl.a. blive undervist i:
- Klassifikationer
- Regler og regelsæt samt egne regelsæt
- Udtræk af mængder med rapporter på baggrund af egne templates
Videre forløb
Solibri Office – Regelsæt, Konsulenthjælp til oprettelse af regler og firmakurser i Solibri Office. Kontakt NTI, og hør nærmere om disse.