Kurset er opbygget, så du vi komme igennem almindelig anvendelse af BIM 360 Glue. Delvist med fokus på opsætning og på brugeranvendelse. Vi vil specielt have fokus på processen ved kollisionskontrol.
BIM 360 Document Management indgår i alle BIM 360 produkter, og er derfor grundlæggende for anvendelse af BIM 360, såsom BIM 360 Design, BIM 360 Glue og BIM 360 Build. Vi vil derfor arbejde med flere funktioner i BIM 360 Document Management.
BIM 360 Model Coordination er specielt udviklet til kollisionskontrol mellem fagdiscipliner. Vi vil derfor på kurset arbejde med flere fagfiler og lave øvelser med kollisionskontrol mellem disse.
Kurset er ikke fagspecifikt, produktet kan anvendes på alle platforme. Kurset er en kombination af teoretisk gennemgang og praktiske øvelser. Der vil på kurset blive udleveret kursusmateriale til støtte for undervisningen.
Målsætning
Formålet med dette kursus i BIM 360 Glue er at give dig en viden om de funktioner og teknikker, der knytter sig til arbejdet med håndtering af Model Coordination.
Efter endt kursus har du et grundlæggende kendskab til opsætning og anvendelse, så du let kan udføre en kollisionskontrol mellem fagdiscipliner.
Forudsætninger
Kendskab til Microsoft Windows og grundlæggende Revit-viden er en fordel.
Sprog
Undervisningen foregår på dansk og kursusmaterialet er ligeledes på dansk.
Varighed
1 dage.
Hovedpunkter
På kurset vil der bl.a. blive undervist i:
- Administration
- Projekt opsætning
- Invitation af medlemmer
- Opsætning af rettigheder
- Mapper
- Tildeling af rettigheder
- Funktioner og muligheder
- Modelkoordinering
- Modeller
- Kollisioner
Videre forløb
Kontakt en af vore kursuskonsulenter for yderligere rådgivning.