23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Electronic Supply
Annonce
Annonce

Fakta om udbudet

EU-nr
Offentliggjort
12.11.2025
Udbudstype
Andre

Bestilling af materiale

https://ibinder.com/da/

Udbyder

Frederikshavn Kommune

Udbuddet vedrører levering af ydelserne leje og vask af linned


Frederikshavn Kommune

748597-2025 - Konkurrencevilkår
Danmark – Vask og rensning – Udbuddet vedrører levering af ydelserne leje og vask af linned
OJ S 218/2025 12/11/2025
Udbuds- eller koncessionsbekendtgørelse – standardordningen - Meddelelse om ændring
Tjenesteydelser
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navn :  Frederikshavn Kommune
Køberens retlige status :  Lokal myndighed
Den ordregivende myndigheds aktivitet :  Generelle offentlige tjenesteydelser
2. Procedure
2.1.
Procedure
Titel :  Udbuddet vedrører levering af ydelserne leje og vask af linned
Beskrivelse :  Udbuddet vedrører levering af ydelserne leje og vask af linned
Identifikator for proceduren :  c60bb5e8-d604-40a3-b041-369bc6f70b78
Udbudsprocedure :  Offentligt udbud
Proceduren er en hasteprocedure :  nej
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformål :  Tjenesteydelser
Primær klassifikation   ( cpv ):  98310000   Vask og rensning
2.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS) :  Nordjylland   ( DK050 )
Land :  Danmark
2.1.4.
Generelle oplysninger
Retsgrundlag : 
Direktiv 2014/24/EU
2.1.6.
Udelukkelsesgrunde
Kilder til grundlag for udelukkelse :  Bekendtgørelse
Deltagelse i en kriminel organisation :  Er den økonomiske aktør selv eller en person, der tilhører den økonomiske aktørs administrations-, ledelses- eller tilsynsorgan eller har beføjelse til at repræsentere eller kontrollere eller til at træffe beslutninger heri, ved en endelig dom blevet dømt for deltagelse i en kriminel organisation ved en dom afsagt for højst fem år siden, eller hvori en udelukkelsesperiode fastsat direkte i dommen fortsat finder anvendelse? Som defineret i artikel 2 i Rådets rammeafgørelse 2008/841/RIA af 24. oktober 2008 om bekæmpelse af organiseret kriminalitet (EUT L 300 af 11.11.2008, s. 42)
Korruption :  Er den økonomiske aktør selv eller en person, der tilhører den økonomiske aktørs administrations-, ledelses- eller tilsynsorgan eller har beføjelse til at repræsentere eller kontrollere eller til at træffe beslutninger heri, ved en endelig dom blevet dømt for bestikkelse ved en dom afsagt for højst fem år siden, eller hvori en udelukkelsesperiode fastsat direkte i dommen fortsat finder anvendelse? Som defineret i artikel 3 i konventionen om bekæmpelse af bestikkelse, som involverer tjenestemænd ved De Europæiske Fællesskaber eller i Den Europæiske Unions medlemsstater (EFT C 195 af 25.6.1997, s. 1), og i artikel 2, stk. 1, i Rådets rammeafgørelse 2003/568/RIA af 22. juli 2003 om bekæmpelse af bestikkelse i den private sektor (EUT L 192 af 31.7.2003, s. 54). Denne udelukkelsesgrund omfatter også bestikkelse som defineret i den nationale ret gældende for den ordregivende myndighed (den ordregivende enhed) eller den økonomiske aktør.
Svig :  Er den økonomiske aktør selv eller en person, der tilhører den økonomiske aktørs administrations-, ledelses- eller tilsynsorgan eller har beføjelse til at repræsentere eller kontrollere eller til at træffe beslutninger heri, ved en endelig dom blevet dømt for svig ved en dom afsagt for højst fem år siden, eller hvori en udelukkelsesperiode fastsat direkte i dommen fortsat finder anvendelse? Som omhandlet i artikel 1 i konventionen om beskyttelse af De Europæiske Fællesskabers finansielle interesser (EFT C 316 af 27.11.1995, s. 48)
Terrorhandlinger eller strafbare handlinger med forbindelse til terroraktivitet :  Er den økonomiske aktør selv eller en person, der tilhører den økonomiske aktørs administrations-, ledelses- eller tilsynsorgan eller har beføjelse til at repræsentere eller kontrollere eller til at træffe beslutninger heri, ved en endelig dom blevet dømt for terrorhandlinger eller strafbare handlinger med forbindelse til terroraktivitet ved en dom afsagt for højst fem år siden, eller hvori en udelukkelsesperiode fastsat direkte i dommen fortsat finder anvendelse? Som defineret i henholdsvis artikel 1 og 3 i Rådets rammeafgørelse 2002/475/RIA af 13. juni 2002 om bekæmpelse af terrorisme (EFT L 164 af 22.6.2002, s. 3). Denne udelukkelsesgrund omfatter også anstiftelse, medvirken og forsøg på at begå sådanne handlinger som omhandlet i nævnte rammeafgørelses artikel 4.
Hvidvaskning af penge eller finansiering af terrorisme :  Er den økonomiske aktør selv eller en person, der tilhører den økonomiske aktørs administrations-, ledelses- eller tilsynsorgan eller har beføjelse til at repræsentere eller kontrollere eller til at træffe beslutninger heri, ved en endelig dom blevet dømt for hvidvaskning af penge eller finansiering af terrorisme ved en dom afsagt for højst fem år siden, eller hvori en udelukkelsesperiode fastsat direkte i dommen fortsat finder anvendelse? Som defineret i artikel 1 i Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2005/60/EF af 26. oktober 2005 om forebyggende foranstaltninger mod anvendelse af det finansielle system til hvidvaskning af penge og finansiering af terrorisme (EUT L 309 af 25.11.2005, s. 15)
Børnearbejde og andre former for menneskehandel :  Er den økonomiske aktør selv eller en person, der tilhører den økonomiske aktørs administrations-, ledelses- eller tilsynsorgan eller har beføjelse til at repræsentere eller kontrollere eller til at træffe beslutninger heri, ved en endelig dom blevet dømt for børnearbejde og andre former for menneskehandel ved en dom afsagt for højst fem år siden, eller hvori en udelukkelsesperiode fastsat direkte i dommen fortsat finder anvendelse? Som defineret i artikel 2 i Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2011/36/EU af 5. april 2011 om forebyggelse og bekæmpelse af menneskehandel og beskyttelse af ofrene herfor, og om erstatning af Rådets rammeafgørelse 2002/629/RIA (EUT L 101 af 15.4.2011, s. 1)
Grunde vedrørende betaling af skatter og afgifter eller bidrag til sociale sikringsordninger :  Har den økonomiske aktør tilsidesat sine forpligtelser vedrørende betaling af skatter og afgifter både i det land, hvor den økonomiske aktør er etableret, og i den ordregivende myndigheds eller den ordregivende enheds medlemsstat, hvis denne er en anden end etableringslandet?
Tilsidesættelse af forpligtelser på miljølovgivningsområdet :  Er den økonomiske aktør bekendt med at have tilsidesat sine forpligtelser på miljølovgivningsområdet? Således som de i forbindelse med dette udbud fremgår af national ret, den relevante meddelelse eller udbudsdokumenterne eller artikel 18, stk. 2, i direktiv 2014/24/EU.
Tilsidesættelse af forpligtelser på sociallovgivningsområdet :  Er den økonomiske aktør bekendt med at have tilsidesat sine forpligtelser på sociallovgivningsområdet? Således som de i forbindelse med dette udbud fremgår af national ret, den relevante meddelelse eller udbudsdokumenterne eller artikel 18, stk. 2, i direktiv 2014/24/EU.
Tilsidesættelse af forpligtelser på det arbejdsretlige område :  Er den økonomiske aktør bekendt med at have tilsidesat sine forpligtelser på det arbejdsretlige område? Således som de i forbindelse med dette udbud fremgår af national ret, den relevante meddelelse eller udbudsdokumenterne eller artikel 18, stk. 2, i direktiv 2014/24/EU.
Konkurs :  Er den økonomiske aktør gået konkurs?
Insolvens :  Er den økonomiske aktør under insolvens- eller likvidationsbehandling?
Interessekonflikt som følge af deltagelse i udbudsproceduren :  Er den økonomiske aktør opmærksom på en interessekonflikt, jf. national ret, den relevante meddelelse eller udbudsdokumenterne, som følge af sin deltagelse i udbudsproceduren?
Direkte eller indirekte involvering i forberedelsen af denne udbudsprocedure :  Har den økonomiske aktør eller en virksomhed, der er knyttet til den økonomiske aktør, rådgivet den ordregivende myndighed eller den ordregivende enhed eller på anden måde været involveret i forberedelsen af udbudsproceduren?
Aftaler med andre økonomiske aktører med henblik på konkurrencefordrejning :  Har den økonomiske aktør indgået aftaler med andre økonomiske aktører med henblik på konkurrencefordrejning?
Har afgivet urigtige oplysninger eller tilbageholdt oplysninger, som ikke var i stand til at fremlægge de krævede dokumenter og indhentet fortrolige oplysninger i forbindelse med denne procedure :  Har den økonomiske aktør befundet sig i en af følgende situationer: a) Denne har afgivet groft urigtige oplysninger ved meddelelsen af de oplysninger, der kræves til verifikation af, at der ikke er grundlag for udelukkelse, eller af at udvælgelseskriterierne er opfyldt, b) Denne har tilbageholdt sådanne oplysninger, c) Denne har været ude af stand til straks at fremsende den supplerende dokumentation, som en ordregivende myndighed eller en ordregivende enhed anmoder om, og d) Denne har uretmæssigt påvirket den ordregivende myndigheds eller den ordregivende enheds beslutningsproces, indhentet fortrolige oplysninger, der kan give denne uretmæssige fordele i forbindelse med udbudsproceduren, eller uagtsomt givet vildledende oplysninger, der kan have væsentlig indflydelse på beslutninger vedrørende udelukkelse, udvælgelse eller tildeling?
Alvorlige forsømmelser i forbindelse med udøvelsen af erhvervet :  Har den økonomiske aktør i forbindelse med udøvelsen af erhvervet gjort sig skyldig i alvorlige forsømmelser? Hvis det er relevant, se definitioner i national ret, den relevante meddelelse eller udbudsdokumenterne.
Aktiver, der administreres af en kurator :  Administreres den økonomiske aktørs aktiver af en kurator eller af retten?
Tvangsakkord uden for konkurs :  Er den økonomiske aktør under tvangsakkord uden for konkurs?
En situation, der svarer til konkurs i henhold til national ret :  Er den økonomiske aktør i en situation, som svarer til konkurs i henhold til en tilsvarende procedure, der er fastsat i national ret?
Erhvervsvirksomheden er indstillet :  Er den økonomiske aktørs erhvervsvirksomhed blevet indstillet?
5. Delkontrakt
5.1.
Delkontrakt :  LOT-0001
Titel :  Levering af ydelserne leje og vask af linned
Beskrivelse :  Levering af ydelserne leje og vask af linned
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformål :  Tjenesteydelser
Primær klassifikation   ( cpv ):  98310000   Vask og rensning
Valgmuligheder : 
Beskrivelse af optioner :  Ordregiver har ret til at forlænge kontraktperioden 2 gange, hver gang med op til 12 måneder eller 1 gange 24 måneder
5.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS) :  Nordjylland  ( DK050 )
Land :  Danmark
5.1.3.
Anslået varighed
Startdato :  01/05/2026
Varigheds slutdato :  30/04/2032
5.1.4.
Fornyelse
Højeste antal fornyelser :  2
5.1.5.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms :  28 800 000,00   DKK
5.1.6.
Generelle oplysninger
Reserveret deltagelse : 
Deltagelse uden forbehold.
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA) :  ja
5.1.9.
Udvælgelseskriterier
Kilder til udvælgelseskriterier :  Bekendtgørelse
Kriterium :  Andre økonomiske eller finansielle krav
Beskrivelse :  Tilbudsgiveren skal oplyse sin egenkapital (ultimo året) i det seneste disponible regnskabsår.

Kriterium :  Professionel risikoansvarsforsikring
Beskrivelse :  Det forsikrede beløb i den økonomiske aktørs erhvervsansvarsforsikring.

Kriterium :  Referencer på specificerede tjenester
Beskrivelse :  Kun for så vidt angår offentlige tjenesteydelseskontrakter: I referenceperioden har den økonomiske aktør leveret følgende betydelige tjenesteydelser af den anførte type. Ordregivende myndigheder kan kræve op til tre års erfaring og tillade, at der tages hensyn til erfaring, som ikke er indhøstet inden for de seneste tre år.
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium : 
Type:  Pris
Navn :  Samlet pris
Beskrivelse :  Laveste pris
Kategori for tildelingskriteriet vægt:  Vægtning (decimaltal, præcis)
Tildelingskriterium talværdi :  0,60
Kriterium : 
Type:  Kvalitet
Navn :  Kvalitet
Beskrivelse :  Underkriteriet Kvalitet vil blive vurderet på baggrund af Tilbudsgivers besvarelse af Tilbudsbesvarelsen, hvor det fremgår, hvad Tilbudsgiver bliver evalueret på og hvad der vægtes positivt.
Kategori for tildelingskriteriet vægt:  Vægtning (decimaltal, præcis)
Tildelingskriterium talværdi :  0,40
5.1.11.
Udbudsdokumenter
Adresse på udbudsdokumenterne :  https://ibinder.com/da/
5.1.12.
Udbudsvilkår
Vilkår for indgivelse : 
Elektronisk indgivelse :  Påkrævet
Indgivelsesadresse :  https://ibinder.com/da/
Sprog, som tilbud og ansøgninger om deltagelse kan indgives på :  dansk
Elektronisk katalog :  Tilladt
Frist for modtagelse af tilbud :  27/11/2025   12:00:00 (UTC+01:00) centraleuropæisk tid, vesteuropæisk sommertid
Vedståelsesfrist for tilbuddet :  6   Måneder
Betingelser for kontraktens udførelse : 
Udførelsen af kontrakten skal ske inden for rammerne af programmer for beskyttet beskæftigelse :  Nej
Elektronisk fakturering :  Påkrævet
Der vil blive anvendt elektronisk bestilling :  ja
Der vil blive anvendt elektronisk betaling :  ja
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale : 
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem : 
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktion :  nej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klager :  Klagenævnet for Udbud, Nævnenes Hus
Oplysninger om klagefrister : 45 dage efter offentliggørelse i TED
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne :  Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen, Center for Jura og Udbud
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navn :  Frederikshavn Kommune
Registreringsnummer :  29189498
By :  Frederikshavn
Postnummer :  9900
Landsdel (NUTS) :  Nordjylland  ( DK050 )
Land :  Danmark
Telefon :  98455000
Denne organisations roller : 
Køber
8.1.
ORG-0002
Officielt navn :  Klagenævnet for Udbud, Nævnenes Hus
Registreringsnummer :  37795526
By :  Viborg
Postnummer :  8800
Landsdel (NUTS) :  Østjylland  ( DK042 )
Land :  Danmark
Denne organisations roller : 
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navn :  Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen, Center for Jura og Udbud
Registreringsnummer :  10294819
By :  Valby
Postnummer :  2500
Landsdel (NUTS) :  Københavns omegn  ( DK012 )
Land :  Danmark
Denne organisations roller : 
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0000
Officielt navn :  Publications Office of the European Union
Registreringsnummer :  PUBL
By :  Luxembourg
Postnummer :  2417
Landsdel (NUTS) :  Luxembourg  ( LU000 )
Land :  Luxembourg
Telefon :  +352 29291
Internetadresse :  https://op.europa.eu
Denne organisations roller : 
TED eSender
10. Ændring
Udgave af den foregående bekendtgørelse, der skal ændres :  691073-2025
Hovedårsagen til ændringen :  Ajourførte oplysninger
Beskrivelse :  Kontraktens startdato ændres fra 1. marts 2026 til 1. maj 2026. Ændringen sker som følge af en option om forskudt kontraktstart, som fremgår af udbudsbetingelserne og har været kendt for alle tilbudsgivere. Ændringen sker inden kontraktens ikrafttræden og vurderes ikke at udgøre en væsentlig ændring i udbudsretlig forstand, jf. Udbudslovens § 178. Der er tale om en administrativ tilpasning, som sikrer en samlet og koordineret kontraktstart for alle deltagende kommuner.
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens ID :  79479d1c-91cc-4861-9035-edcb7f9b8d9c   -   01
Formulartype :  Konkurrencevilkår
Bekendtgørelsestype :  Udbuds- eller koncessionsbekendtgørelse – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype :  16
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen :  11/11/2025   08:55:09 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprog :  dansk
Bekendtgørelsesnummer :  748597-2025
EUT-S-nummer :  218/2025
Offentliggørelsesdato :  12/11/2025
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.047|instance-web04