Virksomheden havde en årlig tradition, hvor marketingafdelingen og bogholderiet mødte hinanden i en venskabelig fodboldkamp.
På trods af hård træning fik marketing-folkene gevaldige klø, og de besluttede sig i stedet for at bruge deres kernekompetencer.
På virksomhedens intranet kunne man derfor dagen efter læse følgende:
- Marketingafdelingen har haft en fremragende fodboldsæson med en samlet andenplads og kun et enkelt nederlag i hele sæsonen. Bogholderiet derimod har haft en skuffende sæson med kun en enkelt sejr!
Electronic Supply opfordrer alle læsere til at sende vittige – gerne brancherelaterede – historier og indslag til redaktionen.
Tip os via
med ”Ugens Grin” i emnefeltet. Bliver dit bidrag udvalgt, kommer det med i mandagens nyhedsbrev sammen med dit navn og et link til din virksomhed.
Læs flere ugens grinUdnyt dine spidskompentencer
Problemer på jobbet
Medarbejdere af rette støbning
Direktør med mod og mandshjerte
Apropros konsulenter
Religiøs byggekrise
Forskellen på chef og medarbejder
Skræmmende statistik
Julefrokost med rod i bh'en
Et heldigt valg