Velux mærker presset fra den hårde konkurrence og satser nu på nyt fjernstyringssystem, bedre design og mere energieffektive vinduer, skriver Børsen.
Selvom Velux har 60 år på bagen og er verdens førende producent af ovenlysvinduer og skylights, forstår virksomheden at forny sig for fortsat at beholde sin førertrøje.
Investeringen i fjernstyringssystem, bedre design og mere energieffektive vinduer vil koste virksomheden dyrt, men de nye krav, som eksempelvis EU- krav om energieffektivitet, får virksomheden til at investere i at være på forkant med udviklingen.
Ledelsen i Velux oplyser til Børsen, at de forventer fald i indtjeningen i år grundet de nye investeringer og hård konkurrence. Fremtidens forventede indtjening ønsker de derimod ikke at oplyse.