Chipgiganten Intel står over for at fyre omkring 10 procent af selskabets medarbejdere som led i en koncernens omstruktureringsplaner. Det svarer til, at 10.500 inden 2008 må forlade Intel som arbejdsplads. Det skriver Computerworld i dag.
Omstruktureringen skal hjælpe Intel med at spare 11,6 milliarder kroner i omkostninger i 2007 og 17,5 milliarder kroner i 2008.
- Disse fyringer er vanskelige men nødvendige for, at Intel kan blive et mere smidigt og effektivt firma, ikke bare i år eller næste år, men i mange år fremefter, udtaler administrerende direktør Paul Otellini ifølge en pressemeddelelse.
Fyringerne kommer ifølge Intel hovedsageligt til at ramme administrationen, marketing og it-afdelingerne.
