23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Electronic Supply

Nilfisk flytter afdeling med 128 medarbejdere

Nilfisk lukker sin afdeling i den nordjyske by Hadsund.

Det bekræfter executive vice president for specialty division and growth office hos Nilfisk, Hans Flemming Jensen, over for Nordjyske.

Afdelingen i Hadsund står for forskning og udvikling, og selskabet har besluttet, at den fremover skal ligge i Aalborg, hvor der blandt andet er bedre rekrutteringsmuligheder.

- I Aalborg er der fordele i forhold til infrastruktur, der tilbyder nemmere internationale flyforbindelser, og især er der et dynamisk uddannelsesmiljø omkring Aalborg Universitet, som vi gerne aktivt vil tappe ind i og skabe værdi både for de dygtige studerende og for Nilfisk, skriver Hans Flemming Jensen i et skriftligt svar til avisen.

Nilfisk melder ikke noget om, hvornår lukningen vil finde sted, og de har endnu ikke fundet den præcise lokation i den nordjyske hovedstad. Det er planen, at de 128 ansatte i Hadsund skal flytte med til Aalborg.

Nilfisk har hovedkontor i København og produktion i USA, Mexico, Ungarn, Italien og Kina.

Se nøgletal for: {{ company.name }}
BREAKING
{{ article.headline }}
0.063