23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Electronic Supply
Annonce
Annonce

Shape Robotics køber op for 65 millioner

Annonce

Shape Robotics har været på opkøb i Finland, hvor selskabet har overtaget virksomheden Sanako, som er specialiseret i digital sprogindlæring.

Dermed overtager det danske selskab rettighederne til selskabets AI-understøttede software som en service-værktøjer (SaaS) og finnernes globale distributionsnetværk.

Annonce

Det tæller 60 aktive forhandlere og kunder i 114 forskellige lande, fremgår det af en meddelelse fra Shape Robotics tirsdag aften.

Prisen for det finske selskab er på 8,7 mio. euro - ca. 65 mio. kr., og den betales med nye aktier i Shape Robotics.

Annonce

- Sanako har eksisteret i 20 år, har en rentabel drift og omsatte i seneste regnskabsår for 15 mio. kr. og havde en positiv EBITDA i regnskabsåret 2024 (cirka 7,5 mio. kr. i overskud). Det er dermed en solid forretning, som nu indlemmes i Shape Robotics-familien, siger André Fehrn, der er bestyrelsesformand hos Shape Robotics, i meddelelsen.

Annonce

.\\˙ MarketWire

Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.047|instance-web01