Succesrig teknologivirksomhed får ny topchef
Virksomheden Anker Andersen A/S, der producerer sorteringssystemer til flasker og dåser, har udpeget en ny direktør. Det bliver Helle Borup Friberg, som tidligere har været direktør for Økologisk Landsforening. Det skriver virksomheden i en pressemeddelelse.
Helle Borup Friberg afløser Hans Friis Lauszus, der de seneste ni måneder har været konstitueret direktør. Han vender nu tilbage til sin tidligere rolle som business development director.
Helle Borup Friberg har før sin ansættelse i Økologisk Landsforening været leder af Lego Education.
- Med mere end 25 års erfaringer bringer Helle Borup Friberg et stærkt internationelt lederskab, skriver virksomheden.
Helle Borup Friberg tiltræder 1. september.
Tredoblet overskud
Anker Andersen A/S har stor succes med sine sorteringssystemer og er blandt andet ved at levere på en milliardordre til et retursystem i Rumænien.
I det seneste regnskab 2023/24 tredoblede virksomheden overskuddet til 83 mio. kr. før skat. Medarbejderstaben er samtidig øget til 55. Virksomheden ligger i Ølholm ved Vejle.
- Det er et privilegium at blive en del af Anker Andersen A/S på et så afgørende tidspunkt. Virksomheden har en unik position og et stærkt fundament, og har et betydeligt potentiale. Med fremsynede teknologier, der nærmer sig markedslancering, er Anker Andersen A/S godt positioneret til yderligere at styrke sin rolle som førende inden for bæredygtig innovation, udtaler Helle Borup Friberg.
Bestyrelsesformand Niklas Engström peger på, at hendes profil matcher virksomhedens strategi:
- Helle bringer et stærkt internationalt perspektiv og dokumenteret evne til at drive forandring, hvilket passer perfekt til vores ambitioner om at styrke positionen som teknologisk frontløber, udtaler han.
Regnskabsår | 2023/24 | 2022/23 | 2021/22 |
Valuta | mio. DKK | mio. DKK | mio. DKK |
Bruttofortjeneste | 120,2 | 55,6 | 40,3 |
Resultat af primær drift | 84,2 | 28,1 | 21,4 |
Resultat før skat | 83,0 | 27,8 | 21,3 |
Årets resultat | 64,8 | 21,6 | 16,6 |
Balancestatus | 205,6 | 65,6 | 43,0 |
Egenkapital | 88,6 | 33,8 | 22,2 |
Antal ansatte | 55 | 28 | 28 |
Kilde: CVR |