23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Electronic Supply

Lydkæde skruer op for salg – hyrer flere folk

HiFi Klubben vokser langt mere end ventet og har på et år fået over 40 nye medarbejdere

Efter et par år på lav volumen har HiFi Klubben igen fået kunderne til at skrue op.

I det dugfriske årsregnskab for 2024/25 kan kæden notere sig, at musikken spiller højere end forventet. Omsætningen voksede med 12 pct. til 1,14 mia. kr.

- Vi forventede en omsætning på 5–10 pct. højere end året før, men realiserede en omsætning på 12 pct. over året før, skriver ledelsen i regnskabet.

Og væksten kan høres helt ind på bundlinjen. Driftsoverskuddet steg til 21 mio. kr. – en kraftig stigning fra blot 3 mio. kr. året før – mens årets resultat landede på 16 mio. kr. mod 1 mio. kr. året før. Skandinavien trak det tungeste læs, men også Holland og Tyskland leverede en højere klang end ventet.

Samtidig er medarbejderstaben vokset markant. HiFi Klubben beskæftigede 367 ansatte sidste år – en stigning på mere end 40 på bare et år. Udgifterne til personale steg tilsvarende til 169 mio. kr.

Alligevel er ledelsen tilbageholdende med at puste til optimismen og forventningerne til 2025/26 er mere afdæmpede.

- Ledelsen forventer en omsætning, der er 3–7 pct. højere end det afsluttede regnskab. Der forventes et resultat i intervallet 12–16 mio. kr., lyder det i beretningen.

Årsagen er, at privatforbruget fortsat er presset, og forbrugertilliden spiller falske toner.

Mere lyd på markedsføringen

For at holde rytmen vil HiFi Klubben skrue op for markedsføringen og udbygge de etablerede markeder. Eller som det hedder i beretningen: en ”ekstra øget marketingindsats” skal sikre, at kunderne ikke mister lysten til at købe dyr lyd – også når økonomien knager.

HiFi Klubben har altså fået sat strøm til både salg og organisation. Men næste regnskab vil vise, om kæden kan fastholde volumen – eller om væksten var et enkelt nummer på repeat.

HiFi Klubben blev stiftet i 1980’erne og har gennem årene positioneret sig som Nordeuropas største specialkæde for hi-fi og lyd. I dag har koncernen næsten 370 ansatte og butikker i seks lande. Med en omsætning på 1,14 mia. kr. er kæden en mellemstor spiller på detailmarkedet, men med en skarp nicheprofil i kvalitetslyd.

Højttalerproducenten Dali er en del af samme koncern som HiFi Klubben, som hører under Lyngdorf-familien. Dali har endnu ikke offentliggjort årsrapport.

HiFi Klubben
Regnskabsår 2025 2024
Tal i mio. kr. 1143 1014
Nettoomsætning 1143 1014
Bruttofortjeneste 206 173
Resultat af primær drift 21 3
Resultat før skat 21 2
Årets resultat 16 1
Balancestatus 324 310
Egenkapital 91 84
Antal ansatte 367 325
Kilde: HiFi Klubben International A/S, årsrapport 2024/25

BREAKING
{{ article.headline }}
0.016