23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Electronic Supply

Europas komponentmarked er vågnet igen

Europæisk komponentdistribution vender tilbage til vækst i tredje kvartal 2025

Der er igen liv i Europas elektronikbranche. Det europæiske marked for komponentdistribution voksede med 4,09 procent i tredje kvartal 2025 og nåede en omsætning på omkring 28,3 milliarder kroner.

Det oplyser DMASS Europe i en pressemeddelelse.

Halvledermarkedet viste kun en ganske lille fremgang på 0,77 procent og endte på omkring 16,9 milliarder kroner. Til gengæld var der mere fart på udviklingen inden for interconnect-, passive og elektromechaniske komponenter (IP&E), som voksede med hele 9,42 procent til cirka 11,4 milliarder kroner. Udviklingen betegnes som positiv, men stadig præget af usikkerhed og regionale forskelle.

- Efter en længere periode med stilstand viser det europæiske marked for elektroniske komponenter de første tegn på ny fremdrift, men de strukturelle afhængigheder og forsyningskædernes sårbarhed er fortsat et stort problem, samtidig med at kundemarkederne bliver mere fragmenterede, siger Hermann Reiter, formand for DMASS Europe.

Flere regioner, herunder Østeuropa, Schweiz og Storbritannien, oplevede tilbagegang på halvlederområdet, mens Tyrkiet (+27,4 %) og Benelux-landene (+10,3 %) trak op. På produktniveau klarede sensorer, aktuatorer og hukommelse sig bedst, mens power- og MOS micro logic-segmenterne faldt markant.

- Den europæiske økonomi i 2025 er udfordret, men viser stadig modstandskraft. I tredje kvartal ser vi et marked præget af både kaos og muligheder, påvirket af råvarepriser, kunstig intelligens, og vækst i luftfart og forsvarsindustrien, siger Hermann Reiter

Han fortæller videre, at udfordringerne er reelle, men at det er viljen i branchen til at overvinde dem også. 

- Europa skal ikke bare tilpasse sig, vi skal være med til at forme fremtidens globale elektronikindustri, siger han.

Samlet peger udviklingen på et marked i genopretning, men med fortsatte udfordringer i forsyningskæderne og store forskelle mellem regioner og produktkategorier. 

BREAKING
{{ article.headline }}
0.078|