Siemens har for tredje år i træk leveret et rekordstort overskud. I regnskabsåret 2024/25 landede resultatet på 77,7 milliarder kroner, svarende til en stigning på 16 procent i forhold til året før.
Omsætningen voksede samtidig med fem procent til 560 milliarder kroner, viser årsrapporten for perioden oktober 2024 til september 2025.
Det skriver AFP.
- Vi fik rekordoverskud på trods af betydelige usikkerheder over hele verden: geopolitik, nye toldsatser og lavt forbrug, siger adm. direktør Roland Busch til AFP.
Ifølge selskabet skyldes væksten især fremgang inden for software og kunstig intelligens. Siemens producerer blandt andet tog, medicinsk udstyr og software til fabrikker og vurderer selv at stå stærkt i den industrielle AI-udvikling. Over de næste tre år vil koncernen investere 7,5 milliarder kroner i udvikling af nye AI-løsninger.
- Siemens er førende inden for industriel AI til den virkelige verden, og vi har alt, hvad vi skal bruge til at bygge videre herfra, siger Roland Busch ifølge AFP.
Industrikoncernen har hovedsæde i München og beskæftiger 318.000 medarbejdere på verdensplan.
Trods fremgangen reagerede investorerne negativt. Aktien faldt torsdag eftermiddag med næsten syv procent på den tyske børs. Ifølge MarketWire skuffede resultaterne i fjerde kvartal i forhold til analytikernes forventninger.
Onsdag meddelte Siemens desuden, at selskabet vil reducere sin ejerandel i datterselskabet Siemens Healthineers, som udgør cirka 30 procent af omsætningen. Formålet er at forenkle og specialisere koncernens produktportefølje, skriver AFP.