Den sjællandske lys-virksomhed LED Ibond har taget afsked med sin direktør, Flemming Thomsen.
I en børsmeddelelse meddeler virksomheden kortfattet, at bestyrelsen med øjeblikkelig har opsagt samarbejdet med Flemming Thomsen, og at man nu påbegynder arbejdet med at finde en ny direktør til at stå i spidsen for virksomhedens otte ansatte.
Flemming Thomsen har formelt haft titel af "Interim CEO" for Farum-virksomheden, men han har siddet på posten siden sommeren 2024.
Afskedigelsen kommer kort efter, at LED Ibond offentliggjorde sit regnskab for tredje kvartal med et omsætningsfald på 91 procent i virksomheden, der specialiserer sig i LED-løsninger til drivhuse, vertikale landbrug og parkeringskældre.
Uroplagede år
De seneste år har generelt været præget af svingende salg og usikkerhed hos LED Ibond.
Virksomheden sagde efter i fjor farvel til direktør Martin Løbel og erstattede ham med Flemming Thomsen. Kort derefter takkede også finansdirektøren af.
I indeværende år har salget ikke slået til, og derfor har Flemming Thomsens opgave især ligget i at styre omkostningerne - det har man blandt andet gjort ved at outsource produktionen til den danske EMS-virksomhed Ektos, der producerer i Ukraine.
I mellemtiden har man også flyttet virksomheden fra Hørsholm til Farum, og i sommer lykkedes LED Ibond med at hente 6,25 millioner i finansiering fra EUDP.
Electronic Supply følger sagen og forsøger at få en kommentar fra Flemming Thomsen og formand Michael Brag.