Danmarks Eksport- og Investeringsfond har valgt at låne 100 millioner euro - 750 millioner kroner - til en stort litium-projekt i Tyskland.
Der er tale om Lionheart-projektet fra Vulcan Energy, som efter planen skal kunne producere 24.000 ton batterikvalitets-litium om året.
Ifølge Patrick Gjelstrup Rosenquist, head of new energy hos EIFO, er bevæggrunden relativt simpel:
- Det her handler om at styrke europæisk forsyningssikkerhed. Kina sidder tungt på raffineringen af litium, og det kommer vi ikke til at ændre på alene med det her projekt, men vi forsøger at skabe større uafhængighed, siger han.
Leverer i dag geotermi
Projektet vil udvinde litium fra varmt saltvand i undergrunden i Upper Rhine Valley Brine Field (URVBF) i Tyskland og opføre et centralt forarbejdningsanlæg i Industriepark Höchst ved Frankfurt, hvor alt udvundet litium omdannes til litiumhydroxid monohydrat, så det kan anvendes direkte i produktionen af batterier.
Vulcan Energy leverer i dag geotermisk energi, og Lionheart-projektet vil anvende både nye og eksisterende geotermiske brønde for at udnytte infrastrukturen effektivt og reducere klimaaftrykket.
Vil styrke råstofsektor
Patrick Gjelstrup Rosenlund fortæller, at baggrunden for lånet til Lionheart - udover den europæiske autonomi på råstofområdet - også er, at danske virksomheder skal kunne drage nytte af det som underleverandør.
Blandt andet vil Siemens i Odense være leverandør af brandsikkerhed og elektriske anlæg til forarbejdningsanlægget, og de har en kæde af danske underleverandører, som han dog ikke kan nævne ved navn.
Foruden Lionheart har EIFO også lagt penge i projekter inden for råstofudvinding i Grønland, herunder både et lån og en investering i henholdvis en grafitmine og et mineprojekt med fokus på guld og sjældne jordarter. Sidstnævnte er en vigtig del af elektronikindustrien.
- Vi vil generelt gerne gøre mere inden for mineraludvikling og sjældne jordarter. Og når vi generelt ser gode forekomster i Europa og Grønland, så giver det god mening for os, siger Patrick Gjelstrup Rosenquist.
Han fortæller, at konkurrencen med Kina, hvor cirka 90 procent af raffineringen af sjældne jordarter finder sted, generelt er funderet i den store offentlige subsidiering fra den kinesiske stat. Det har DTU-professor Jörg Hübner også tidligere fortalt til Electronic Supply.
Men med Lionheart-investeringen kan man forhåbentlig konkurrere på mere lige vilkår, lyder det. Det skyldes blandt andet produktionsformen, der er mindre omkostningstung:
- Det her er konkurrencedygtigt, og omkostningerne ligger et godt sted. Det vil sige, at de andre skal statssubsidiere meget, før vi ikke kan være med, siger Patrick Gjelstrup Rosenquist.
Grunden til de lavere produktionsomkostninger skal findes i, at man udvinder litiummet som led i en produktion af geotermi, frem for i åbne miner.
Kan få pengene igen
På forhånd er langt størstedelen af den litium, der vil blive produceret, allerede aftaget på forhånd. Det var et krav hos EIFO og en de andre långivere.
- Vi laver altid en vurdering ud fra, om vi kan få vores penge tilbage, og her giver det god mening, både ud fra hvordan anlægget er bygget, og at der allerede er aftaler med bilproducenter, der vil aftage litiummet til deres EV-produktion, siger Patrick Gjelstrup Rosenquist.
Projektet har en samlet gældsfinansiering på lidt over 7,5 milliarder kroner fra et konsortium bestående af Den Europæiske Investeringsbank (EIB), ABN AMRO, Unicredit, Natixis, ING, BNP Paribas, KommunalKredit, OCBC samt fire andre eksportkreditinstitutter fra Frankrig, Canada, Italien og Australien.
EIFO er en statslig investeringsfond og Danmarks officielle eksportkreditinstitut. Fonden blev etableret i 2023 gennem en sammenlægning af Danmarks Eksportkredit, Vækstfonden og Danmarks Grønne Investeringsfond.
Som eksportkreditinstitut arbejder EIFO for at skabe adgang til global forretning for danske virksomheder ved at tilbyde en bred palet af finansielle løsninger. Organisationen er flerstrenget med en investeringsafdeling, der investerer i startups og fonde, en afdeling der finansierer små og mellemstore virksomheder, samt en storkundeafdeling, som håndterer større finansieringer og garantier.
Når EIFO finansierer store projekter med betydelig egenkapital i ryggen – som i dette tilfælde – sker det derfor gennem lån og garantier fra storkundeafdelingen.