23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Electronic Supply
Annonce
Annonce

Handel med Shape Robotics er suspenderet

Annonce

Handlen med aktien i Shape Robotics er tirsdag blevet suspenderet.

Inden suspenderingen var aktien i plus med over 30 pct. til 5,03 kr. Mandag steg aktien over 40 pct., og fredag var der plus på næsten 22 pct.

Den konkrete årsag til suspenderingen er på nuværende tidspunkt ukendt. I en kortfattet mail skriver Nasdaq, der driver børsen i København, at der "afventes information fra selskabet".

Annonce

Fremgangen følger dog en række turbulente dage i december. Først udskød selskabet et kvartalsregnskab lige inden den oprindelige offentliggørelsesdato. Herefter meddelte selskabet, at det havde mistet den statslige investeringsfond, Eifo, som lånegarant.

Annonce

Siden har Finans afdækket, hvordan topchef Mark Abrahams er sigtet for groft bedrageri i Rumænien, at revisoren Beierholm har opsagt samarbejdet med selskabet, og senest at majoritetsaktionær Fundamental Fondsmæglerselskab ledet af Michael Voss har solgt ud af sine aktier i selskabet.

Annonce

.\\˙ MarketWire

Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.11|