23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Electronic Supply
Annonce
Annonce

Rumvirksomhed når ikke egne målsætninger

Annonce

Danish Aerospace Company (DAC) offentliggjorde tirsdag aften foreløbige regnskabstal for 2025. 

De viser en omsætning på 19,6 mio. kr. mod en tidligere udmeldt forventning på 21-23 mio. kr. Samtidig lander ebitda på -2,0 mio. kr., hvor selskabet tidligere havde styret efter et resultat før afskrivninger i intervallet 1-3 mio. kr.

Annonce

Ifølge DAC, der udvikler og producerer specialiseret udstyr og teknologi til bemandet rumfart, skyldes den lavere omsætning primært forsinkelser i underskrivelsen af en række kundekontrakter, som var ventet indgået i fjerde kvartal 2025. Derudover har forsinkede indkøb fra både det europæiske rumagentur Esa og amerikanske instanser, herunder Nasa, påvirket årets toplinje. 

Selskabet oplyser, at hovedparten af disse kontrakter nu er under forberedelse og forhandling.

Annonce

Omkring 1 mio. kr. af det negative ebitda-resultat kan henføres til enkeltstående omkostninger i 2025.

Esa-aftaler og forsvarsspor

Trods det skuffende resultat peger selskabet på fortsat betydelig interesse for sine trænings- og VR-teknologier, herunder det multifunktionelle træningssystemer Fergo- og E4D, fra både kommercielle bemandede rumfartsselskaber og nationale rumagenturer.

I december 2025 indgik virksomheden en indledende kontrakt med Esa om at undersøge et motion capture-system til E4D på den internationale rumstation ISS. Den fulde kontrakt er fortsat under forhandling. Ifølge selskabet rummer systemet også potentiale i forsvarssektoren.

Annonce

I 2025 underskrev selskabet desuden en kontrakt med Esa om udvikling og fremstilling af en prototype på nyt træningsudstyr til brug på Lunar Gateway-rumstationen i kredsløb om Månen. DAC vurderer selv, at det står stærkt i forhold til at sikre den endelige udviklingskontrakt.

Forventer fremgang i 2026

For 2026 forventer selskabet en omsætning inklusive anden indkomst på 22-25 mio. kr. samt et ebitda i niveauet 1-3 mio. kr.

Annonce

Ledelsen oplyser, at der arbejdes målrettet med nye udviklingsprojekter inden for både rum- og forsvarsområdet, og at der er dialog med flere potentielle kommercielle kunder. Lykkes det at omsætte dialogerne til konkrete aftaler, kan det få positiv indflydelse på de udmeldte forventninger.

Annonce
Se nøgletal for: {{ company.name }}
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.031|