23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Electronic Supply
Annonce
Annonce

Danfoss sætter forretnings-ben til salg efter milliardtab

Danfoss vil af med sin elbilsforretning, men fortsætter med aktiviteter inden for elektrificering inden for andre sektorer
Annonce

Danfoss har tabt 1,7 mia. kr. på at producere invertere til elbiler. Det er tilsyneladende en meget dårlig forretning at levere invertere til den europæiske bilindustri. Derfor vil Danfoss sælge den forretning.

Det fremgår af Danfoss' 2025-regnskab. Oplysningen er godt gemt væk som note 27.

Annonce

Det fremgår, at Danfoss havde et salg i elbilsforretningen på 181 mio. Euro og et underskud på 229 mio. Euro, svarende til 1,7 mia. kr.

Resultat fra elbils-forretningen bliver i regnskabet rapporteret som "afviklet aktivitet", fordi der er en hensigt om at sælge aktiviteten.

Annonce

Til  Børsen begrunder adm. direktør Kim Fausing beslutningen således:

Annonce

- Vi har besluttet og konkluderet, at vi vil finde nye ejere til vores automotive elektrificeringsforretning. Vi er committed til elektrificering overordnet set, men når det kommer til elbildelen, så har vi besluttet at finde nye ejere.

Annonce

Danfoss vil fortsætte sine aktiviteter inden for elektrificering af skibe, entreprenørmaskiner og landbrugsmaskiner.

Invertere omformer bilbatteriernes jævnstrøm til vekselstrøm, som kan bruges i bilernes motorer. Inverterne bliver blandt andet produceret på Danfoss' fabrik i Flensborg.

Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.141|