23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Electronic Supply
Annonce
Annonce

Nvidia afviser rygter om planlagt opkøb

Annonce

Nvidia afviser, at selskabet skulle forhandle om et større opkøb blandt PC-producenter, hvilket mediet Semiaccurate ellers skrev tidligere mandag.

- Medierapporten er falsk. Nvidia er ikke engageret i diskussioner om at overtage en PC-producent, siger en talsmand for chipkæmpen til Bloomberg News.

Annonce

Nvidia skulle ifølge rapporten ellers have ført forhandlinger gennem et års tid om at foretage et "stort opkøb", som ville omforme landskabet for PC-producenterne.

Annonce

Investorerne satte straks fokus på Dell og HP, hvis aktier mandag derfor vandt henholdsvis 6,7 og 5,3 pct.

Efter Bloomberg News' artikel falder de to aktier dog tilbage i mandagens eftermarked med 2,8 og 2,3 pct.

Annonce

Dell og HP er henholdsvis nummer to og tre i verden med markedsandele på respektive 19 og 17 pct., mens Lenovo er verdens største med 27 pct.

Annonce

.\\˙ MarketWire

Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.078|instance-web01