Nokia og HTC har afgjort alle verserende patentsager de to selskaber imellem og har indgået en patent- og teknologi-samarbejdsaftale. Det oplyser Nokia i en selskabsmeddelelse.
Aftalen indebærer betalinger fra HTC til Nokia og samarbejdet kommer til at omfatte HTCs LTE patentportefølje. Virksomhederne vil samtidig undersøge fremtidige muligheder for teknologisamarbejde. Det fulde indhold i aftalen ønsker samarbejdspartnerne imidlertid at holde hemmeligt.
- Vi er meget glade for at have indgået forlig og samarbejdsaftale med HTC, siger Paul Melin, der er ”chief intellectual property officer” hos Nokia. Og han forsætter:
- Denne aftale underbygger Nokias implementerings-patenter og gør os i stand til at fokusere på de videre licensmuligheder.
-Nokia har en af de mest fremtrædende patentporteføljer i branchen, siger Grace Lei, chefjurist fra HTC, og forsætter:
- Som en industri-pioner i smartphones med en stærk patentportefølje er HTC glade for at være nået til denne aftale, som vil gøre det muligt for os at holde fokus på innovation for forbrugerne.