23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Electronic Supply

SEC Datacom i nyt samarbejde

Allerød-virksomheden har indledt et samarbejde med hollandske Advantech.

Advantech er specialiseret inden for it-sikkerhed, storage og kommunikation, og som et led i aftalen skal SEC Datacom nu distribuere Advantechs industrielle løsninger på det danske marked.

- Vi er glade for i dag at kunne annoncere et strategisk samarbejde med Advanech Industrial Automation Group om sammen at udvikle nye automationsløsninger i Danmark på vores fælles styrker. Sammen har vi et komplet og konkurrencedygtigt tilbud i Danmark til en bred vifte af industrisektorer, siger Lars Ellekjær, product manager hos SEC Datacom.

Advantech Industrial Automation Group blev grundlagt i 1983 og er i dag en global virksomhed med 30 kontorer i 17 lande og et verdensomspændende partnernetværk.

- Vi forventer os rigtig meget af deres meget omfattende portefølje inden for industri PC, HMI, touch panel familier, udtaler Lars Ellekjær.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.047