23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Electronic Supply

Danske virksomheder forbigås af Joint Strike Fighter-projekt

En række danske virksomheder havde forventninger om, at der ville komme lukrative kontrakter ud af Danmarks deltagelse i Joint Strike Fighter-projektet. Indtil videre er det dog ikke blevet til den forventede eksport.

Samlet set har danske virksomheder modtaget kontrakter for 240 mio. kr. i forbindelse med det amerikanske Joint Strike Fighter-projekt. Specielt de små og mellemstore virksomheder er blevet forbigået. Det skriver Ingeniøren.

- Der er ingen tvivl om, at virksomhederne i kredsen omkring JSF-projektet havde håbet, at der på nuværende tidspunkt havde ligget nogle flere underskrevne kontrakter på bordet, udtaler formand for erhvervsforeningen JSF DK Team, Morten Granum-Jensen til Ingeniøren.

Kun fire af de 13 virksomheder, der er med i JSF DK Team, har fået kontrakter med de amerikanske hovedleverandører, og af de som er blevet forbigået, finder man blandt andet Danish Aerotech, Falck Schmidt Defence Systems og Saab Danmark.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.078