23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Electronic Supply

Dell taber markedsandele i Danmark

Det er stadig HP, der er suveræn markedsleder på det danske marked. For ærkerivalen Dell var 2007 til gengæld et dårligt år.

Det er IDC, der har opgjort salget af pc’er på det danske marked, og ikke overraskende er det amerikanske HP, der kommer ind på en suveræn førsteplads med en markedsandel på ca. 30 %. Konkurrenten Dell er til gengæld rutsjet ned på en fjerdeplads, og i dag står der Dell på hver niende computer på det danske marked. Det skriver CRN.dk.

Bemærkelsesværdigt er det også, at salget af bærbare computere boomer i Danmark. I 2006 blev der solgt 871.700 bærbare pc’er, hvilket er en stigning på næsten 25 % i forhold til 2006. Salget af stationære pc’er faldt til gengæld med 6 % til 463.900 stk.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.063