23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Electronic Supply
Annonce
Annonce

NanoSYD får millioner til forskning i industriel nanoteknologi

Syddansk Universitets nanosatsning, NanoSYD fra Mads Clausen Instituttet er blevet en del af det europæiske konsortium Octopus.
Annonce

Konsortiets formål er at videreudvikle metoder til hurtig og billig fremstilling af nanoprodukter, og Rådet for Teknologi og Innovation har støttet projektet med 18,5 mio. kr. – heraf de 2,6 mio. kr. til NanoSYD. Det skriver Syddansk Universitet på sin hjemmeside.

Annonce

Konsortiet regner med at kunne skabe en ”nanofabrik”, hvor det bliver muligt at trykke nanotrukturer på overfladen af produkter både billigere og hurtigere, end det hidtil har været muligt.

Annonce

- Med de nye teknikker kan vi udvikle nye produkter og forbedre eksisterende produkter, for eksempel inden for nanosensorer, mikrofotonik og nano-solceller. I innovationskonsortiet vil vi helt konkret anvende den nye teknologi i forbindelse med udvikling og fremstilling af nye tråd- og batteriløse sensorer – eksempelvis arbejder vi på et antennesystem med en helt unik effektivitet, forklarer professor Horst-Günther Rubahn, der leder NanoSYD, til Syddansk Universitets hjemmeside.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.047|instance-web02